Tarta rustykalna z papierówkami

W lecie, gdy drzewa uginają się od owoców szkoda nie wykorzystać ich do przyrządzenia pysznej tarty rustykalnej. Robi się ją bardzo prosto, a pieczenie zajmuje jedynie 30 minut. Urok tej tarty polega właśnie na jej prostocie. Do jej przyrządzenia nie potrzebujemy ani miksera, ani żadnej formy, czy blachy.

Jeśli chcecie podać taką tartę małym dzieciom, możecie przygotować bez dodatku cukru. Wystarczy dodać do niej słodsze jabłka lub inne słodkie owoce, by wyeliminować całkowicie cukier. Jeśli przyrządzacie ją z kwaśnymi papierówkami warto jabłka lekko dosłodzić.

Tarta rustykalna z papierówkami 2.jpg

Tarta rustykalna z papierówkami.jpg

  • 1 i 2/3 szklanki mąki
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 125 g margaryny bezmlecznej
  • 1 jajko
  • 2 łyżki wody
  • 6 małych jabłek (u mnie papierówki)
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • (opcjonalnie) cukier lub inne słodzidło (u mnie 4 łyżki)

Mąkę mieszamy z solą i proszkiem do pieczenia. Margarynę wkładamy na 10 minut do zamrażarki. Po tym czasie siekamy ją nożem i wrzucamy do mąki. Masę rozcieramy palcami, aż nie otrzymamy lekko grudkowatego ciasta. Następnie dodajemy jajko wymieszane z 2 łyżkami wody i mieszamy do połączenia się składników. Ciasto formujemy w kulę, a następnie rozwałkowujemy na arkuszu papieru do pieczenia na okrągły, duży placek. Ciasto przykrywamy drugim arkuszem papieru i wkładamy do lodówki na co najmniej pół godziny.

W tym czasie obieramy jabłka, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w plasterki. Do owoców dodajemy 3 łyżki mąki ziemniaczanej. Jeśli jabłka są bardzo kwaśne można dodać do nich cukier lub inne słodzidło. Mieszamy dokładnie, by mąka ziemniaczana pokryła owoce.

Schłodzone ciasto wyjmujemy z lodówki i wykładamy na środek masę owocową tak, by zostało co najmniej 3 cm brzegu. Ważne, by w cieście nie było dziur i pęknięć. Jeśli takowe się pojawią należy ciasto złożyć kilka razy i jeszcze raz rozwałkować. Gdy owoce są już równo rozłożone zawijamy brzegi ciasta do góry. Urok tarty rustykalnej polega na tym, że nie musi ona być piękna i idealnie równa, nie przejmujcie się więc symetrią.

Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 220 stopni przez 30 minut. Gotowe ciasto możecie posypać delikatnie cynamonem.

W zakładce Dla niemowląt znajdziecie więcej przepisów dla maluchów. Jeszcze więcej inspiracji i przepisów dla starszych dzieci odnajdziecie w zakładce Dla dzieci.

Jeden komentarz Dodaj własny

Dodaj komentarz